Устав на Сдружението на “Частно практикуващите логопеди”
І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. (1) Сдружение „Частно практикуващите логопеди“ (СЧПЛ), наричано по-долу за краткост „Сдружението”, е юридическо лице, регистрирано съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел /ЗЮЛНЦ/.
(2) Сдружение „Частно практикуващи логопеди“ е отделено от членовете си и отговаря за задълженията си със своето имущество, членовете на Сдружението отговарят за неговите задължения само до размера на предвидените в този Устав имуществени вноски.
II. НАИМЕНОВАНИЕ, СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл.2 (1) Сдружението ще осъществява дейността си под наименованието Сдружение „Частно практикуващите логопеди“, което може да се изписва и на чужд език: Union of private practice Speech Language Therapist (UPPSLT)
(2) Всяко писмено изявление от името на Сдружението следва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, данни за регистрацията.
Чл. З. Седалището и адресът на управление на Сдружението е в гр. София, 1606, ул. „Дамян Груев“ № 36, ет. 1, ап. 6.
Чл.4. Основни цели на Сдружението са:
- да работи за промяна на статута на професията „Логопед“.
- да работи за издигане на авторитета на специалистите.
- да информира всички свои членове за промени в статута на професията.
- да информира работодателите на всички свои членове за промени в статута на професията.
- да защитава интересите на своите членове пред работодателите им, пред клиентите, пред пациентите и пред Институциите в Република България.
- да работи за създаване на професионален статут на работещите логопеди в частната сфера и защитава техните интереси пред законодателните органи.
- да прилага всички Европейски и световни норми и стандарти, свързани с клиничната практика на логопедите, упражняващи професията на територия на Република България.
- да работи за създаване на стандарт за упражняване на професията „Логопед“ в условията на частна практика на територията на Република България, валиден за български и чуждестранни граждани.
IV. СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл.5. Средствата, с които Сдружението ще постига своите цели са:
- Провеждане на информационни и статистически кампании.
- Разработка на проекти.
- Провеждане на обучения по системата Учене през целия живот.
- Въвеждане на система за квалификация.
- Въвеждане на система за супервизия.
- Провеждане на научно – практически форуми.
V. ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗВЪРШВАНАТА ДЕЙНОСТ
Чл.6. Сдружението осъществява дейност в частна полза.
VI. ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ И СРОК
Чл.7. Предмет на дейност на Сдружението е: Всички незабранени със закон дейности, свързани с превенция, диагностика, терапия и консултация на човешката комуникация и нарушенията на хранителните механизми и гълтане.
Чл.8. Сдружението не е ограничено със срок.
VII. ЧЛЕНСТВО. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ ИЗКЛЮЧВАНЕ И ОТПАДАНЕ НА ЧЛЕН
Чл.9. (1) Член на Сдружението може да бъде всяко пълнолетно и дееспособно физическо лице, което споделя целите на Сдружението и средствата за тяхното постигане, изпълнява неговия Устав и отговаря на предвидените по-долу професионални и образователни критерии. Членовете са редовни, асоциирани и почетни.
(2) Редовни членове на Сдружението могат да бъдат български граждани, физически лица – дипломирани логопеди, които отговарят на следните условия:
2.1 имат завършено висше образование със степен бакалавър по специалността логопедия ИЛИ
2.2 приравнени са на завършена степен магистър по логопедия (заварено положение) ИЛИ
2.3 имат завършена степен магистър по логопедия с предходна медицинска или хуманитарна специалност и 5 години непрекъснат от друга заемана длъжност стаж по специалността И СА
2.4 официално регистрирани като самоосигуряващи се лица или работят в частно заведение в сферата на услугите на длъжност логопед, или са собственици или управители на частно заведение в сферата на услугите в направление Логопедия. Членството по т. 2.4 се доказва след представяне на съответните регистрационни документи.
2.5 Редовните членове на Сдружението имат право на глас в ОС и заплащат при постъпване встъпителна вноска и редовен членски внос, който се определя с предложение на Управителния съвет и с решение на Общото събрание.
(3) Асоциирани членове в Сдружението могат да бъдат:
3.1 Студенти по логопедия, до завършване на образователна степен „бакалавър“
3.2. Асоциираните членове нямат право на глас в Общото събрание и заплащат пълна встъпителна вноска и 50% от редовния членския внос членски внос , който се определя с предложение на Управителния съвет и с решение на Общото събрание.
Чл. 10. (1) Членството в Сдружението е доброволно.
(2) Кандидатът за член на Сдружението подава до Управителния съвет заявление за приемане за член, с което декларира, че е запознат и приема разпоредбите на настоящия Устав, и го придружава с документи, удостоверяващи правоспособността и квалификацията му.
(3) Управителният съвет се произнася в едноседмичен срок от подаване на заявлението с решение за приемане или отказ и уведомява писмено за решението си кандидата.
(5) Отказът за приемане може да се обжалва пред Общото събрание на Сдружението, чието решение е окончателно. Обжалването става по реда съгласно чл. 17, ал.5 по-долу.
Чл. 11. Членовете на Сдружението имат следните права:
- Да участват в управлението на Сдружението;
- Да бъдат информирани за неговата дейност;
- Да правят предложения за работа на Сдружението;
- Да участват във всички дейности и структури на Сдружението;
- Да бъдат избирани и да избират органите на Сдружението;
- Да ползват имуществото на Сдружението само доколкото това е свързано с упражняване на дейности и функции в неговите управителни органи или такива, възложени с решение на тези органи;
- Да ползват резултатите от дейността на Сдружението съгласно разпоредбите на този Устав;
- Членовете се легитимират със специално издадена членска карта, съдържаща лични данни и снимка на лицето;
Чл. 12. Членовете на Сдружението са длъжни:
- Да спазват разпоредбите на този Устав и да изпълняват решенията на
ръководните органи на Сдружението. - Да участват в дейността на Сдружението и да работят за осъществяване на целите му.
- Да издигат авторитета на Сдружението, да спомагат за увеличаване на неговото имущество и да не извършват действия и бездействие, които противоречат на целите му и го злепоставят.
- Да внасят в срок предвидените в настоящия Устав имуществени вноски, Да спазват приетите от Сдружението Правила за етика при упражняване професията на логопеда.
- Да извършват превенция, диагностика, терапия и консултация в съответствие с всички приети и ратифицирани документи, стандарти и норми.
Чл. 13. Правата и задълженията на членовете, с изключение на имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху други лица при смърт, съответно при прекратяване.
Чл.14. (1) Членовете на Сдружението могат да овластят трето лице да изпълнява техните права и да изпълнява техните задължения, за което трябва да го упълномощят с изрично писмено пълномощно с нотариална заверка на подписа.
(2) Упълномощаването произвежда действие по отношение на Сдружението след писмено уведомяване на Управителния съвет.
(3) В случаите на упълномощаване членовете на Сдружението носят отговорност за неизпълнение на техните задължения от страна на овластеното лице.
Чл.15. Членовете на Сдружението носят отговорност за неговите задължения само до размера на предвидените в настоящия Устав имуществени вноски. Те не отговарят лично за задълженията на дружеството.
Чл. 16. Членството в Сдружението се прекратява:
- С едностранно писмено волеизявление, отправено до Управителния съвет на Сдружението.
- Със смъртта или поставянето под пълно запрещение на член на Сдружението.
- С изключване, поради неспазване на морални, етични норми на работа или при нарушаване на стандарти и процедури на Сдружението.
- При навнасяне на установените имуществени вноски за една година и неявяване на Общо събрание в две поредни събрания.
- С прекратяване на Сдружението.
Чл. 17. (1) Член на Сдружението може да бъде изключен с решение на Управителния съвет, когато:
- нарушава предвидените в чл. 12 на този Устав задължения;
- извършва други действия, които правят по-нататъшното му членство в Сдружението несъвместимо.
(2) Преди да вземе решение за изключване, Управителният съвет известява по подходящ начин, включително и по телефона, члена, чието изключване ще се решава, и му дава възможност да даде писмени обяснения по констатираното нарушение, ако желае да направи това.
(3) За спазване процедурата за вземане на решение за изключване е достатъчно изключваният член да е бил уведомен за констатиране на нарушения, извършени от него и да му е било указано, че може да представи своите писмени обяснения но случая.
(4) При маловажни случаи на нарушения но чл. 12, Управителният съвет определя с решение срок за преустановяване на нарушението и за отстраняване на неговите последици, при неизпълнението на което изключва съответния член, като в този случай не е необходимо изключваният член да бъде уведомяван съгласно ал.2 и 3.
(5) Решението на Управителния съвет за изключване на член на Сдружението може да се обжалва пред Общото събрание на Сдружението, но не по-късно от провеждането на следващото редовно Общо събрание. Жалбата е писмена и се подава чрез Управителния съвет.
Чл. 18 (1) Прекратяване на членството поради отпадане се констатира, когато член на Сдружението:
- не е направил встъпителната си вноска в предвидения срок;
- не е внесъл или е просрочил с една година вноска по членския внос;
- фактически е преустановил дейността си в Сдружението, като не е присъствал лично на две последователни заседания на Общото събрание.
(2) Горните обстоятелства се констатират от Управителния съвет по документите на Сдружението, който докладва отпадането на Общото събрание и го отразява в документацията на Сдружението.
Чл.19. При прекратяване на членството, Сдружението не дължи връщане на направените имуществени вноски.
VIII. ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл.20. Върховен орган на Сдружението е Общото събрание, а негов управителен и представителен орган е Управителния съвет.
Чл. 21. (1) Общото събрание се състои от всички членове на Сдружението.
(2) Членовете на Сдружението могат да упълномощят с изрично писмено пълномощно без нотариална заверка на подписа физическо лице да ги представлява за заседания на Общото събрание. Пълномощниците нямат право да представляват повече от трима членове едновременно и да преупълномощават с правата по пълномощното си трети лица.
(3) Общото събрание се свиква най-малко един път годишно.
Чл.22. Общото събрание има следната компетентност:
- Изменя и допълва Устава на Сдружението;
- Приема документи на Сдружението;
- Избира и освобождава членовете на Управителния съвет и определя възнаграждението им;
- Приема и утвърждава отчета на Управителния съвет;
- Взема решения за откриване и закриване на клонове и регионални секции на Сдружението
- Взема решения за участие в други организации;
- Взема решение за преобразуване или прекратяване на Сдружението;
- Приема основните насоки и програма за дейността на Сдружението;
- Приема бюджета на Сдружението;
- Взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски;
- Отменя решенията на другите органи на Сдружението, които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Сдружението;
- Взема решение по постъпили жалби против решения на УС за отказ за прием в Сдружението или ла изключване на членове на Сдружението;
- Взема решения за разпореждане е недвижими имоти на Сдружението или обременяването им с тежести;
- Взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или настоящия Устав;
- Взема решение за приемане и прилагане на стандарт за логопедична превенция, диагностика, терапия, консултация за логопеди, работещи в частната сфера;
- Взема решение за приемане и прилагане на Практика, основана на доказателства за логопеди, работещи в частната сфера;
- Взема решение за извършване на допълнителна стопанска дейност в полза на Сдружението;
- Взема решение за назначаване на външни експерти и определя тяхното заплащане.
Чл. 23. (1) Общо събрание на Сдружението се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на Сдружението.
(2) Ако Управителният съвет не отправи покана за свикване на Общо събрание в едномесечен срок от постъпване на искане за това, направено от най-малко една трета от членовете на Сдружението, събранието се свиква от Съда по седалището на Сдружението по писмено искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице.
Чл.24. (1) Поканата за свикване на Общо събрание трябва да бъде писмена и да съдържа, дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на Общото събрание, както и указание по чия инициатива се свиква то. Поканите се изпращат до всички членове на Сдружението по пощата или по електронна поща най-малко един месец преди деня на провеждане на Общото събрание.
(2) Поканата се публикува на сайта на Сдружението и се поставя на мястото за обявления на адреса на управление на Сдружението най-малко един месец преди насрочения ден.
Чл.25. (1) Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове,
(2) При липса на кворум Общото събрание се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и се счита за редовно, колкото и членове се явят.
(3) Кворумът се установява от председателстващия събранието по списък, в който се отразяват имената на присъстващите членове и техните представители, подписва се от тях, заверява се от председателя и секретаря на заседанието и се прилага към протокола за него.
Чл.26. Всеки член на Сдружението има право на един глас при гласуване в Общото събрание, с изключение на случаите, когато гласува и по пълномощия. В тези случаи пълномощникът гласува и от името на упълномощителя и упражнява неговото право на глас съгласно, дадените му пълномощия.
Чл.27. Член на Сдружението няма право да гласува при решаване на въпроси, отнасящи се до:
- него, негов съпруг или роднина по права линия – без ограничения, по сребърна линия – до четвърта степен или по сватовство – до втора степен включително;
- юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
Чл.28. (1) Решенията на Общото събрание се вземат след явно гласуване с обикновено мнозинство от присъстващите.
(2) Общото събрание, по изключение, може да вземе решение определени гласувания да се проведат при тайно гласуване.
Чл.30. Общото събрание не може да взима решения по въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред на заседанието.
Чл. 31. (1) За всяко заседание на Общото събрание се води протокол, който се заверява от председателстващия събранието и лицето, изготвило протокола, които отговарят за верността на съдържанието му
(2) Протоколът с прикрепени към него списък на присъстващите и писмените материали по свикването и провеждането на общото събрание, се завежда в нарочна книга.
(3) Всеки член, присъствал на Общото събрание, има право да следи за точното отразяване на заседанието и взетите на него решения в протокола.
Чл.32. Всеки член на Сдружението, Управителният съвет и прокурорът, могат да сезират съда по регистрацията на Сдружението да се произнесе относно законосъобразността на решение на Общото събрание или съответствието му с този Устав. Това следва да стане в едномесечен срок от узнаване на решението, но не по-късно от една година от датата на приемането му.
IX. УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
Чл. 34. (1) Управителният съвет на Сдружението се състои от най-малко трима членове.
(2) Управителният съвет се избира от Общото събрание.
(3) Общото събрание избира от състава на Управителния съвет Председател.
(4) Управителния съвет избира измежду членовете си Секретар.
(5) Председателят и Секретарят на Управителния съвет представляват Сдружението пред трети лица поотделно, като подписват всички необходими документи в тази връзка.
Чл. 35. (1) За всяко заседание на УС се води протокол, който се заверява от председателстващия заседанието и лицето, изготвило протокола, които отговарят за верността на съдържанието му.
(2) Протоколът с прикрепени към него списък на присъстващите и писмените материали по свикването и провеждането на общото събрание, се завежда в нарочна книга.
(3) Всеки член, присъствал на УС, има право да следи за точното отразяване на заседанието и взетите на него решения в протокола.
Чл.36. Членовете на Управителния съвет се избират за срок от 2 две години и могат да бъдат преизбирани два поредни мандата. Следващ изборен мандат е допустим след минимум 2 години.
Чл.37. Управителният съвет има следните правомощия:
- Представлява Сдружението и определя представителната власт на отделни негови членове;
- Осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание и дава отчет пред същото за дейността си;
- Разпорежда се с имуществото на Сдружението при спазване изискванията на този Устав;
- Подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет;
- Подготвя и внася в общото събрание отчет за дейността на Сдружението;
- Определя реда и организира извършването на дейността на Сдружението;
- Взема решения по всички други въпроси, освен тези, които са от компетентността на Общото събрание на Сдружението;
- Изпълнява задълженията, предвидени в Устава;
- Изработва и предлага процедури за:
9.1 регистрация и стандартизация, за въвеждане на Практика, основана на доказателства;
9.2 статистическа обработка на данни, свързани с превенция, диагностика, терапия и консултация;
9.3 изготвяне на регистри и съхраняване на данни; - Води регистър на издадените членски карти.
Чл.38. (1) Заседания на Управителния съвет се свикват от Председателя не по-малко от един път месечно.
(2) Всеки член на Управителния съвет има право да поиска свикване на извънредно заседание. Ако Председателят не свика заседанието в седемдневен срок от писменото поискване, такова се свиква от всеки от заинтересуваните членове.
(3) За свикване на заседание на Управителния съвет трябва да бъдат уведомени всичките му членове. Уведомлението се извършва по подходящ начин, включително и по телефона или чрез електронна поща.
Чл.39. (1) Заседанието е редовно, ако на него присъстват повече от половината от членовете на Управителния съвет.
(2) Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.
(3) Заседанията се председателстват от Секретаря на Управителния съвет, а в негово отсъствие – от избран от управителния съвет негов член.
Чл.40. Управителният съвет взема решенията си с обикновено мнозинство от присъстващите членове.
Чл.41. (1) Всеки заинтересован член на Сдружението може да оспори пред Общото събрание решение на Управителния съвет, което противоречи на закона, този Устав или решение на Общото събрание,
(2) Оспорването може да бъде направено в едномесечен срок от узнаване за решението, но не по-късно от една година от вземане на решението.
X. РЕГИОНАЛНИ СЕКЦИИ
Чл.42. (1) Регионалните секции са организационни форми за осъществяване дейността на Сдружението по места и нямат статут на негови клонове по смисъла на ЗЮЛНЦ.
(2) Регионалните секции се създават с решение на Общото събрание на Сдружението.
(3) Регионални секции се създават на базата на административно териториалното деление на страната с офиси в съответния областен град за области, където живеят и практикуват не по-малко от 10 члена на Сдружението.
Чл. 43. (1) Всяка регионална секция провежда събрания на членовете си, които се свикват от нейния координатор, по искане на най-малко трима члена на секцията, или но искане на УС на Сдружението. За събранията на секцията се водят съответни протоколи.
(2) В месечен срок от вземане на решението за сформиране на секцията, същата провежда първото си събрание, на което избира координатор.
(3) Координаторът се избира за срок от една година и няма ограничения за неговото преизбиране. Координаторът може да бъде сменен по всяко време по решение на секцията. Координаторът представя на УС на Сдружението протокола от събранието на секцията за направения избор в седмичен срок от провеждане на събранието.
(4) Координаторът организира изпълнението на решенията на Общото събрание и УС на Сдружението на територията на секцията. Координаторът се отчита за дейността си пред секцията и УС.
(5) Координаторът може да представлява Сдружението само при наличието на нотариално заверено пълномощно от представляващия Сдружението.
ХІ. КЛОНОВЕ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 44. С решение на Общото събрание на Сдружението може да се откриват и закриват клонове извън населеното място, в което се намира седалището на Сдружението.
Чл.45. (1) Клоновете не са юридически лица, ръководят се от Управител, назначен от Управителния съвет и извършват дейностите, определени с решението за създаването им.
(2) Управителят на клона представлява Сдружението за дейността на клона, като в решението за създаването на клона могат да се предвидят ограничения на представителната му власт.
(3) Дейността на клоновете се ръководи методично и се контролира от Управителния съвет, ако не е определено друго в решението за създаването им.
(4) Клоновете подлежат на регистрация пред съответния окръжен съд по седалището им съгласно разпоредбите на ЗЮЛНЦ.
ХII. ИМУЩЕСТВО НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл.46. Имуществото на Сдружението се състои от правото на собственост върху движими и недвижими вещи и интелектуални продукти, други вещни права, вземания, както и други нрава, регламентирани от закона
Чл.47. Имуществото на Сдружението се формира от вноски на членовете му, такси по процедури и стопанската дейност, предвидена в настоящия Устав, дарения от физически и юридически лица, завещания в полза на Сдружението, спонсорство, средства, отпуснати за подпомагане на логопедичната теория и практика от международни програми, асоциации и фондации.
Чл.48. (1) Всички членове на Сдружението са длъжни да заплащат встъпителна и годишни членски вноски, като размера им се определя от Общото събрание.
(2) Встъпителните вноски се заплащат в едномесечен срок от получаване на решението за приемане в Сдружението, а годишната членска вноска се заплаща еднократно или на две вноски за текущата година най-късно до 28 януари на съответната година. Дължимите вноски се внасят в брой в касата на Сдружението или по посочена от УС банкова сметка.
Чл.49. (1) Сдружението извършва допълнителна стопанска дейност по смисъла на чл. З, ал. 3 от ЗЮЛНЦ със следния предмет на дейност: издателска дейност и платено разпространение на изданията; организиране и провеждане на курсове за повишаване на квалификацията; организиране и провеждане на научни семинари и конгреси, изработване и платено разпространение на дидактични материали за логопедична интервенция, както и други дейности, свързани с предмета на основната дейност на Сдружението.
(2) Сдружението извършва допълнителната, стопанска дейност по предходната алинея при условия и по ред, определени в Търговския закон и други закони и нормативни актове, регулиращи съответния вид стопанска дейност.
(3) Приходите от осъществяваната от Сдружението допълнителна стопанска дейност се използват за постигането на определените в този Устав цели.
(4) Сдружението не разпределя печалба.
Чл.50. Имуществото на Сдружението се разходва в съответствие е предвидените в бюджета му разходи, както и по решение на Управителния съвет за осъществяване на дейности и мероприятия, които са насочени към реализация на целите, определени е Устава.
XIII. ПРЕОБРАЗУВАНЕ И ПРЕКРАТЯВАНЕ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 51. Сдружението може да се преобразува в друго юридическо лице с нестопанска цел по решение на Общото събрание. Решение за това може да бъде прието, ако на събранието присъстват 2/3 от всички членове на Сдружението, и ако за него са гласували 3/4 от присъстващите.
Чл.52. (1) Сдружението се прекратява:
- с решение на Общото събрание;
- с решение на Окръжния съд по седалището му, когато не е учреденото по съответния ред.
- извършва дейност, която противоречи на закона или е противна на обществения ред или на добрите нрави,
- е обявено в несъстоятелност.
Чл.53. (1) При прекратяване на Сдружението по решение на Общото събрание се извършва ликвидация.
(2) Ликвидацията се извършва от Управителния съвет или от определено от него лице, като във втория случай правомощията на ликвидатора съответстват на тези, определени с Търговския закон към момента на ликвидацията.
(3) Ликвидацията се извършва по ред съгласно ЗЮЛНЦ и Търговския закон.
(4) Разпределянето на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се разпределя съгласно решението на Общото събрание за ликвидацията между редовните членове на Сдружението към момента на откриване процедурите по ликвидацията. Ако решение не е взето до прекратяването., то се взема от ликвидатора при спазване изискванията на действащото към този момент законодателство.
XIV. ДРУГИ
Чл.54. За неуредените в този Устав случаи, както и относно тълкуването и прилагането на неговите разпоредби, се прилагат разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Този Устав е приет на Общо събрание на Сдружението, проведено на 14.08.2019 г. в гр.. София
Учредители:
- Нина Йорданова
- Елена Бояджиева-Делева
- Ивелина Александрова