Стандарт за надзор на млади специалисти с частна логопедична практика
Изготвен от работна група в състав: д-р Елена Бояджиева Делева, Светлана Картунова, Елена Кортезова
Една от целите на Сдружението на частно практикуващите логопеди е да предоставя професионална подкрепа на своите членове, както и да съдейства активно за подобряването на диагностичната, терапевтичната и консултативната логопедична практика в България. Изготвянето на Стандарт за супервизия на млади специалисти е една от задачите за постигането й.
Целта на Стандарта за супервизия на млади специалисти с частна логопедична практика е да предложи достъпна и прозрачна процедура, която да отговори на потребността на скоро завършилите логопеди от менторство и професионална подкрепа.
Извършването на супервизия се осъществява изцяло по волята на практикуващия специалист, нуждаещ се от консултация, насоки и съвет от по-опитен логопед. Супервизията е доброволна, лично пожелана и собствено заявена процедура, чиято единствена цел е да подпомогне практиката на младия логопед при решаването на конкретен казус или при търсенето на възможно най-доброто диагностично и терапевтично предложение за пациентите му.
Нито един от членовете на Сдружението няма задължението да се включи в процедура по супервизия, освен ако лично не пожелае това по реда, описан в настоящия Стандарт. Логопеди, които не членуват в Сдружението, имат право да получат супервизия след изрично, писмено заявено собствено желание за това и по реда, описан в Стандарта.
Сдружението на частно практикуващите логопеди няма право да налага супервизия на нито един логопед, членуващ или не в него, нито да изисква задействане на процедура.
СТАНДАРТ ЗА СУПЕРВИЗИЯ
на млади специалисти с частна логопедична практика
- ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С този СТАНДАРТ се уреждат правилата, критериите и процедурите за организиране, провеждане и отчитане на супервизията на практиката на млади специалисти в областта на логопедията, както и начините за даване на препоръки в резултат от супервизията, а също и критериите за избор на и контрол над супервайзерите. (За дефиницията на „млад специалист“ вж. Раздел 5, Чл. 11.)
Чл. 2. Настоящият СТАНДАРТ ЗА СУПЕРВИЗИЯ засяга частно практикуващите логопеди, приети за пълноправни или асоциирани членове на Сдружението на частно практикуващите логопеди (СЧПЛ), както и логопеди, които не членуват в Сдружението.
Чл. 3. Провеждането на супервизия е незадължително и доброволно и се организира само след изрично писмено изявено желание от страна на младия специалист (вж. Раздел 5, Чл. 13).
Чл. 4. СТАНДАРТЪТ за супервизия е приет от членовете на Общото събрание на СЧПЛ с явно гласуване (протокол №… от ….), като при необходимост редукции, изменения, допълнения и други промени в него се приемат след обсъждане и явно гласуване на следващо редовно Общо събрание.
- СУПЕРВАЙЗЕРИ
Чл. 5 (1) Супервайзер може да бъде логопед с минимална образователно-квалификационна степен „Магистър“ и с практически стаж по специалността не по-малък от 10 г., и приет за редовен член на СЧПЛ.
Чл. 5 (2) Всеки член на СЧПЛ, който отговаря на изискванията по чл. 5 (1) може да се кандидатира за супервайзер. Кандидатирането за супервайзер е доброволно и се извършва чрез подаване на писмено заявление по образец (Приложение 1).
Чл. 5 (2) 1. Всеки член на СЧПЛ, който отговаря на изискванията по чл. 5 (1) и се кандидатира за супервайзер, подава сфери на компетентност за супервизия. За всяка сфера представя и гарантира за компетенцията си със съответните документи (удостоверения, дипломи, сертификати, референции) и/или описание на придобит опит.
Чл. 5 (3) Кандидатите се определят като подходящи или неподходящи по отношение на критериите от чл. 5 (1) от Отговорната комисия по супервизията на СЧПЛ. Въз основа на подадените заявления от определените като подходящи кандидати, Отговорната комисия по супервизията оформя листа на супервайзерите със съответните сфери на компетенция, която се актуализира ежемесечно. Няма ограничения за броя супервайзери в листата, нито ограничения за периода, в който те могат да бъдат супервайзери.
Чл. 5 (4) Всеки супервайзер от листата има право да организира неограничен брой процедури, но не повече от десет последователни процедури, определени като последователни по датата на постъпване на заявлението за супервизия (за едно и също или за различни заявили желание за супервизия лица или практики).
Чл. 5 (5) 1. При желание на супервайзера да излезе от листата и да не осъществява повече дейност по супервизия, същият подава заявление по образец (Приложение 2) и Отговорната комисия го заличава от листата.
Чл. 5 (5) 2. Ако вече заличен супервайзер пожелае отново да влезе в листата на супервайзерите, той може да го направи по реда, описан в чл. 5 (3), но не повече от три пъти.
Чл. 5 (5) 3. Управителният съвет на СЧПЛ може да заличи супервайзер от листата, ако единодушно приеме, че с действията или бездействията си последният уронва престижа и авторитета на СЧПЛ.
- УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ НА СУПЕРВАЙЗЕРИТЕ
Чл. 6 (1) Орган на управление на супервизията в СЧПЛ е Отговорната комисия за супервизията.
Чл. 6 (2) Отговорната комисия за супервизията се избира за срок от една година чрез явно гласуване от Общото събрание на СЧПЛ по предложение на Управителния съвет на СЧПЛ.
Чл. 6 (3) В състава на Отговорната комисия по супервизията влизат не по-малко от трима и не повече от петима редовни членове на СЧПЛ, които отговарят на критериите за супервайзери по чл. 5 (1) от този СТАНДАРТ.
Чл. 6 (4) Членовете на отговорната комисия по супервизия имат право да бъдат действащи супервайзери по време на мандата си.
Чл. 7. Дейностите на Отговорната комисия по супервизията включват:
- Разглеждане на подадените заявления от членове на СЧПЛ, желаещи да бъдат супервайзери и оценка на съответствието на кандидата;
- Изготвяне на листа с имената и координатите на супервайзерите и актуализирането на листата всеки месец;
- Поддържане на регистър с адресите на практиките на членовете на СЧПЛ, в това число и на супервайзерите, с цел координация на процедурите по супервизия по места и предложение на подходящ супервайзер.
- Разглеждане на подадените заявления за провеждане на процедура по супервизия от желаещи членове на СЧПЛ.
- Създаване и водене на Регистър на заявените и проведени супервизии. Всяка заявена, назначена/одобрена и проведена супервизия се регистрира в Регистъра посредством уникален пореден сериен номер/код и дата.
- Организиране на процедура по супервизия в регламентираните в този СТАНДАРТ срокове чрез предложения за избор на супервайзер и координация между супервайзера и желаещия супервизия.
- Изготвяне на годишен доклад до Управителния съвет за проведените процедури по супервизия и резултатите от тях.
Чл. 8 (1) Орган на контрол на Отговорната комисия по супервизията е Управителният съвет на СЧПЛ.
Чл. 8 (2) Дейностите на Управителния съвет като контролен орган на Отговорната комисия по супервизията включват:
- Приемане на годишен доклад от Отговорната комисия за проведените процедури по супервизия и резултатите от тях;
- Даване на предложения пред Общото събрание за избор на нов състав на Отговорната комисия или преизбиране на досегашния.
- Заличаване от листата на супервайзерите на лица, които с действията или с бездействията си урноват престижа и авторитета на СЧПЛ.
- ОРГАНИЗИРАНЕ НА ПРОЦЕДУРА ПО СУПЕРВИЗИЯ
Чл. 9. (1) Организирането на процедура по супервизия се инициира от Отговорната комисия по супервизията след получаване на писмено заявление по образец (Приложение 3).
Чл. 9. (2) Подаването на заявления се извършва на официалния имейл на СЧПЛ. УС на СЧПЛ е длъжен да препрати получените документи до членовете на Отговорната комисия. В срок до 5 работни дни след получаване на заявлението Отговорната комисия по супервизия на СЧПЛ определя супервайзер чрез избор от листата си.
Чл. 9 (3) Изборът на супервайзер от листата следва принципа на териториалност, като окончателното определяне на супервайзер е на случаен принцип освен, ако супервизията не изисква специфични компетенции и освен ако не е налице изрично посочване поименно на супервайзер от желаещия супервизия.
Чл. 9 (4) Всяка заявена, назначена/одобрена и проведена супервизия се регистрира в Регистъра посредством уникален пореден сериен номер/код и дата.
Чл. 10 (1) Супервизията се осъществява в една или няколко от следните форми:
- анализ на документация
- писмено обсъждане на казус и статус
- директно наблюдение на диагностична, терапевтична или консултативна сесия
- видео наблюдение на диагностична, терапевтична или консултативна сесия (на запис или онлайн)
Чл.10 (2) След провеждането на супервизия, отговорният супервайзор подава форма-отчет за проведената супервизия към отговорната комисия (Приложение 4). Супервайзорът не може да коригира подадените данни, но при желание може да подаде коригиращ отчет допълнително.
Чл.11 (1) След провеждането на супервизия, на супервизирания специалист се изпраща форма за оценка и впечатления на супервайзера за проведената супервизия (Приложение 5). Отговорите на тази форма са конфиденциални и се адресират лично до супервизирания. Супервайзерът не може да коригира подадените данни, но при желание може да попълни нова оценка.
Чл. 11 (2) След получаването на формата за оценка и впечатления от супервайзера, супервизираният подава до Отговорната комисия форма за обратна вързка (Приложение 6).
Чл. 12. Организацията на процедура по супервизия за млади специалисти, членове на СЧПЛ, се осъществява по следния ред:
(1). Млади специалисти, членове на СЧПЛ имат право на 5 (пет) безплатни процедури по супервизия в рамките на 1 календарна година, за период от 3 (три) последователни години.
(2). След изтичането на горепосочения период младите специалисти, членове на СЧПЛ имат право на една безплатна процедура годишно, без натрупване за следващ период.
(3). За задействането на всяка отделна процедура младите специалисти, членове на СЧПЛ подават писмено заявление по образец (Приложение 7).
(4). След подаването на заявлението в рамките на 5 работни дни отговорната комисия определя супервайзор, който влиза в контакт с желаещия супервизия.
Чл. 13. За млади специалисти, които не са членове на СЧПЛ, но желаят супервизия, се допуска организация на процедура по следния ред:
(1). Нечленуващите в СЧПЛ млади специалисти подават писмено заявление по обрзец (Приложение 7). УС на СЧПЛ изготвя решение-становище за допускане на процедурата.
(2). След получаване на решение от УС на СЧПЛ за допускане на процедурата, нечленуващите в СЧПЛ млади специалисти я заплащат по утвърден ценоразпис (Приложение 10).
(3). Отговорната комисия по супервизия одобрява провеждането на супервизия на лица, които не са членове на СЧПЛ, и определя супервайзер само след получаване на платежен документ, придружен от писмено решение-становище на УС за допускане на процедурата. Определянето на супервайзер става в рамките на 10 работни дни след получаване на заявлението.
Чл. 14. При провеждането на платени процедури по супервизия в случая на лица, нечленуващи в СЧПЛ, от платената такса се отчисляват 60% за супервайзера, а останалите 40% постъпват за СЧПЛ.
- ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 15. По смисъла на този СТАНДАРТ „млад специалист“ е:
- логопед с минимална образователно-квалификационна степен „Бакалавър“, без трудов стаж по специалността,
- или логопед с минимална образователно-квалификационна степен „Магистър“ (неспециалист или завършил други специалности), без трудов стаж по специалността,
- или логопед с образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ с трудов стаж по специалността под пет години или „Магистър“ с трудов стаж по специалността под три години,
- или студент в специалност логопедия, работещ като стажант в частна практика, членуваща в СЧПЛ.
Чл. 16. По смисъла на този СТАНДАРТ супервизията е група от дейности по пряка и косвена подкрепа на диагностичната, терапевтична и консултативна работа на млади специалисти по логопедия и цели осигуряване на високо качество на логопедичните услуги за всички пациенти/клиенти на логопедичната практика.
Чл. 17. За супервизия могат да кандидатстват и физически и юридически лица, които не членуват в СЧПЛ, само при доказана липса на конфликт на интереси и след единодушно решение на Управителния съвет на СЧПЛ.
Чл. 18. (1) При желание за стартиране на процедура по супервизия от страна на редовните и асоциираните членове на СЧПЛ, които не съответстват на дефиницията на „млад специалист“, се следва редът от чл. 12, (3) и 12, (4) и се заплаща такса в размер, определен в изричен ценоразпис в Приложение 10.
Чл. 18. (2) Постъпленията по процедурите по супервизия се поделят между супервайзера, провел процедурата и СЧПЛ съответно 60% на 40%.
Чл. 19. Информацията, която специалистът поискал супервизия предоставя е конфиденциална и следва да бъде съобразена с процедурите за защита на личните данни, действащи в РБългария.
Чл. 20. Всички приложения са неразделна част от този СТАНДАРТ и не следва да бъдат променяни извън него.
Списък на приложенията
Приложение 1. Заявление за включване в листата на супервайзерите
Приложение 2. Заявление за отказ от участие в листата на супервайзерите
Приложение 3. Заявление за провеждане на процедра по супервизия
Приложение 4. Форма-отчет на супервайзера за проведената супервизия към отговорната комисия.
Приложение 5. Форма за обратна връзка от супервайзора до супервизирания.
Приложение 6. Форма за обратна връзка от супервизирания до Отговорната комисия.
Приложение 7. Писмено заявление за задействане на процедура по супервизия.
Приложение 8. Форма за информирано съгласие за лични и чувствителни данни.
Приложение 9. Декларация за конфиденциалност.
Приложение 10. Ценоразпис на таксите за процедура по супервизия за лица, които не са членове на СЧПЛ